002. Namjooning | Cho Nam-Joo: Született 1982-ben


Namjoonról köztudott, hogy szeret olvasni. Ezt a tényt nem csak ARMY ismeri, de időnként ráakadni olyan fandomon kívüli tartalomgyártókra is, akik górcső alá veszik RM olvasmánylistáját. Be kell vallanom, hogy magam is megvásároltam már úgy könyvet, sőt, nem csupán egyet, hogy a vételt pusztán Namjoon ajánlása alapozta meg. De erre majd visszatérek a cikk végén. A számos Namjoon által említett kötet közül azért választottam éppen ezt a művet, mert egyrészt ez volt az első a listájáról, amit olvastam, másrészt ehhez a könyvhöz számos olyan kérdés köthető, mint például szükség van-e nők hétköznapi problémáit bemutató művekre, feminista társadalomkritikákra? De kezdjük talán az elején.
A magyar kiadás borítója

Alapinformációk:

  • A mű eredeti címe: 82년생 김지영 (82-nyonsaeng Kim Jiyoung)
  • Megjelenés éve: 2016
  • Műfaj: Realista regény, feminista társadalomkritika
  • Magyar címe: Cso Namdzsu: Született 1982-ben
  • Magyarra fordította: Németh Nikoletta
  • Magyar kiadás éve: 2019 
  • Kiadó (magyar): Athenaeum Kiadó

A regény egy átlagos koreai nő, Kim Jiyoung történetét meséli el, aki számtalan kihívással és korlátozással néz szembe élete során, elsősorban neméből fakadóan. A fejezetek különböző életszakaszokra tagolódnak, ezzel is segítve azt, hogy bejárhassuk milyen problémákkal szembesül gyerekkorától kezdődően. Azok számára, akik részletesebb ismertetőt szeretnének, elhoztam a Fszek összefoglalóját, vigyázat spoilereket tartalmaz

Rövid tartalom a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár honlapjáról:

„Az emberek rossz anyának tartanak” Kim Dzsijong a nővérével osztozik egy szobán. Az öccsének saját szobája van. Kim Dzsijong iskolájában a lányok mindig a fiúk után kaptak ebédet, mert így hamarabb kimehetnek az udvarra, hiszen nekik nagyobb a mozgásigényük. Kim Dzsijong kikap az apukájától, mert molesztálták az utcán. Kim Dzsijong remek munkaerő, de keresztülnéznek rajta, amikor előléptetésre kerülne sor. Kim Dzsijong feladja karrierjét – családanya lesz, akár akarja, akár nem. És ő nem akarja. Kim Dzsijong furán kezd viselkedni, és pszichiáterhez kerül. Kim Dzsijong nem önmaga többé: végre rátalált önmagára. Kim Dzsijong nem átlagos nő: Kim Dzsijong teljesen átlagos. Amikor a Született 1982-ben megjelent, Dél-Koreában szenzációt keltett; a regény azóta is számos beszélgetésnek, vitaestnek témája nemcsak Koreában, de szerte a világon, ahol napvilágot látott. Az intézményesített női elnyomás elleni fellépés mindannyiunkat érintő, húsba vágó téma – akár egyessel, akár kettessel kezdődjön a személyi számunk.

Kulturális vagy művészi jelentőség:

A könyv megjelenése óta széles körű vitákat indított el a nemi egyenlőtlenségekről, a női elnyomásról és a szexizmus rendszerszintű jelenlétéről a modern társadalmakban, különösen Dél-Koreában. 

Koreában társadalmi mozgalmak és viták indultak a női egyenjogúság kérdésében, és a regény egyfajta szimbólummá vált a női elnyomás elleni harcban. Sokan úgy tekintenek rá, mint a modern feminista mozgalom egyik kiindulópontjára Dél-Koreában.

Érdekességek és sajátosságok:

  • A könyv valós statisztikai adatokat is felhasznál egyes állítások alátámasztására, ezzel is szándékosan elmosva a szépirodalom és a tényirodalom határvonalát
  • 2019-ben film is készült a regényből, amely tovább növelte a mű hatását és népszerűségét, és még szélesebb közönség számára tette hozzáférhetővé Kim Jiyoung történetét.


Magyar felirattal sajnos nem találtam meg az előzetest

  • Vegyes reakciók:
  • 2018-ban a könyv elérte az egymillió eladott példányt.

Namjoon és a könyv kapcsolata:

Namjoon gyakran választ olyan könyveket, amelyek reflektálnak a társadalmi igazságtalanságokra, és Kim Jiyoung élettörténete is beilleszkedik ebbe a sorba: a női elnyomás és az általa megélt nehézségek tükrében saját érzékenységét és megértését is mélyítette.

Említések és utalások:

A live címe: RM Live! 🤢

A 2017, november 09-ei live-ban, ahol többek között arról is beszélt, hogy milyen könyveket olvasott, megemlítette a Született 1982-bent is. Namjoon gondolatébresztőnek nevezte a regényt. 

Miért lehet fontos Namjoonnak (vagy a közönségnek):

Amit most írni fogok, talán kissé megosztó lesz. Úgy érzem, a fandom gyakran inkább kerüli a kényesebb témákat, mintha a hallgatás megakadályozhatná ezek terjedését. Valahol ezt megértem, de ha a fiúk nyíltan beszélnek egy problémáról, és vállalják érte a felelősséget, miután kritikát kaptak, akkor azzal, hogy ezt a múltbeli részletet figyelmen kívül hagyjuk, végső soron a fejlődésüket és az ebbe fektetett munkát is semmibe vesszük.

Namjoon korai dalszövegeire például sokan nőgyűlölő és szexista hangvételt hoztak fel kritikaként. Az ABC News-nak adott interjújában Namjoon elmondta, hogy a kritikákat követően döntött úgy, hogy a dalszövegeit women's studies1 professzorral is átnézeti. Elmondta, hogy számára ez az élmény önreflektáláshoz vezetett és ahhoz, hogy megkérdőjelezze magában vajon érzéketlen volt-e a nemek közötti egyenlőtlenségre. Érdeklődni kezdett a téma iránt és mindent megtett annak érdekében, hogy tanuljon a témáról és javítson a hozzáállásán.

Számomra nem az a példakép, aki tökéletesnek mutatja magát, hanem az, aki felismeri és vállalja a hibáit, tanul belőlük, és képes ezekről beszélni, hogy ezáltal a felismerési és fejlődési folyamatával másokat is inspiráljon. 

Zárógondolatok:

Több idol is megosztotta, hogy olvasta a könyvet. Érdekes és érdemes megfigyelni azonban, hogy míg Namjoon ajánlását pozitívan fogadta a közönség, addig számos női idolt kritika érte a könyv “feminista” volta miatt. Sajnálatos, hogy egy olyan könyv, ami a női sors bemutatását tűzte ki célul az egy férfi kezében elismerendő, mert nyitottságra és empátiára utal, míg egy nőében csak oknak tűnik a panaszkodásra. Miből fakad ez a kettős mérce és ti mit gondoltok róla? Szívesen olvasnék válaszokat, gondolatokat, javaslatokat vagy kérdéseket, a hozzászólás funkció The Smeraldo Garden összes bejegyzésénél él, így ha kedved kaptok, bátran írjatok nekünk.

A cikk elején megígértem, hogy visszatérek ahhoz, hogy több könyvem is van, melyet Namjoon ajánlott. Ezt azért hozom fel újra, mert az jutott eszembe, hogy talán érdemes megszavaztatnom, hogy mi legyen a következő könyves cikk témája. Természetesen, ha tudtok olyan könyvről, ami érdekel titeket, de nincs a polcomon, azt is megírhatjátok, figyelembe fogom venni a kéréseket. [A szavazást a cikk legalján találjátok.]

Indigo könyvespolca (pontosabban annak egy része)

A Namjoon cikkeket igyekszem spoilermentesre fogni, viszont nagyon szívesen beszélgetnék a könyvekről, mert gondolatébresztőek. Egy Narival folytatott beszélgetés során az is felmerült, hogy esetleg elindítanánk egy könyvklubbot, azonban nem tudjuk, hogy erre mennyire lenne igény. Újabb kérdőív összeállítása előtt azonban szeretnénk, ha azok, akiket érdekel, kommentben jeleznék, hogy lássuk hány emberrel számolhatunk. 

Köszönöm, hogy időt szántál az olvasásra! Bízom benne, hogy a következő héten is találkozunk egy újabb érdekes témánál. :)

Írta: Indigo

Javította: Nari


women's studies olyan interdiszciplináris (több tudományt, szakterületet érintő) tudományág, amely a nők társadalmi helyzetét, történelmét, kultúráját és a nemi egyenlőség kérdéseit vizsgálja.


0 Hozzászólás